
Retrospektywne ustalenie stężenia alkoholu we krwi – skuteczna linia obrony?
Cześć, Michalina Koligot z tej strony. Jako adwokat od lat bronię kierowców w Poznaniu i mam na koncie kilkadziesiąt wygranych spraw o jazdę po alkoholu. Dziś o czymś, co może być twoją ostatnią deską ratunku – retrospektywnym ustaleniu stężenia alkoholu.
Co to jest retrospektywne ustalenie stężenia alkoholu?
To specjalistyczna opinia biegłego, która ustala, jakie było prawdopodobne stężenie alkoholu we krwi w momencie prowadzenia pojazdu, jeśli badanie zostało wykonane później. Po ludzku – sprawdzamy, ile mogłeś mieć promili, kiedy siedziałeś za kierownicą, a nie wtedy gdy dmuchałeś w alkomat.
Kiedy warto o tym myśleć?
Z mojego doświadczenia w sądach na Młyńskiej, w Szamotułach czy Środzie Wielkopolskiej wiem, że ta metoda może być skuteczna gdy:
- Badanie wykonano długo po zatrzymaniu Policja złapała cię pod Tarnowem Podgórnym, ale badanie zrobiono dopiero 2 godziny później na komendzie.
- Jesteś w fazie eliminacji alkoholu Wypiłeś kilka drinków wieczorem, a zatrzymali cię rano w drodze do pracy. W organizmie masz coraz mniej alkoholu.
- Wynik jest bliski granicy wykroczenia/przestępstwa Masz 0,52 promila, a granica to 0,5? Tu każda setna promila ma znaczenie!
- Kwestionujesz sam fakt bycia pod wpływem podczas jazdy “Wypiłem dopiero po przejechaniu trasy” – ta linia obrony jest trudna, ale czasem skuteczna.
Jak to działa w praktyce?
Miałam klienta z Winiar. Wypił 4 piwa wieczorem, spał 6 godzin i rano jechał do pracy. Na drodze miał kolizję (ktoś zajechał mu drogę na skrzyżowaniu). Badanie wykonano 90 minut po zdarzeniu i wykazało 0,55 promila. Zleciliśmy opinię biegłego, który wyliczył, że w momencie jazdy mógł mieć od 0,72 do 0,83 promila.
W innej sprawie klient z Piątkowa twierdził, że wypił dopiero po powrocie do domu, a policja przyjechała po godzinie w związku ze zgłoszeniem sąsiada o hałasie. Badanie wykazało 1,2 promila. Biegły obliczył, że jeśli faktycznie wypił po powrocie, to w momencie jazdy mógł być trzeźwy. Prokurator nie zdołał tego obalić i sprawę umorzono.
Co bierze pod uwagę biegły?
Biegły analizuje:
- Twoją wagę, wzrost i płeć
- Co i ile wypiłeś (jeśli to wiadomo)
- Kiedy piłeś i kiedy jadłeś
- Wynik badania i czas jego wykonania
- Fazę wchłaniania lub eliminacji alkoholu
- Indywidualny współczynnik eliminacji (β-60)
Standardowo przyjmuje się, że organizm eliminuje od 0,1 do 0,2 promila na godzinę. Ale to zależy od wielu czynników.
Pamiętaj, że…
- To nie jest magiczna różdżka Nie każda sprawa nadaje się do takiej analizy. Jeśli badanie wykonano szybko po zatrzymaniu, różnica będzie minimalna.
- Sądy są ostrożne Sędziowie w Poznaniu znają tę metodę i podchodzą do niej z rezerwą. Musi być poparta solidnymi dowodami.
- Każda sprawa jest inna Miałam klienta, który jako cukrzyk miał zmieniony metabolizm alkoholu. Biegły musiał to uwzględnić w opinii.
- To kosztuje Opinia biegłego to wydatek 2-3 tysięcy złotych. Warto rozważyć, czy gra jest warta świeczki.
Nie czekaj do rozprawy!
Jeśli masz sprawę o jazdę po alkoholu i podejrzewasz, że retrospektywne badanie mogłoby ci pomóc, działaj szybko. Na etapie postępowania przygotowawczego łatwiej o przeprowadzenie takiego dowodu.
Na koniec historia z życia: Kierowca zatrzymany na Łacinie miał 0,51 promila. Badanie wykonano 40 minut po zatrzymaniu. Biegły wyliczył, że w momencie jazdy mógł mieć od 0,47 do 0,53 promila. Sąd zastosował zasadę in dubio pro reo (wątpliwości na korzyść oskarżonego) i uznał, że był to stan po użyciu alkoholu (wykroczenie), a nie stan nietrzeźwości (przestępstwo). Zamiast sprawy karnej, klient zapłacił mandat 2500 zł.
Potrzebujesz więcej informacji albo pomocy w swojej sprawie? Dzwoń. Na tych sprawach zęby zjadłam.
Adwokat Michalina Koligot “Adwokat dla Kierowców w Poznaniu” ul. Mickiewicza 18 A lokal numer 3, Poznań tel. +48 61 8427445